Home / Kişisel Gelişim / Mutlu bir yaşam için dua

Mutlu bir yaşam için dua

Mutlu bir yaşam için dua , modern dünyanın karmaşasında mutluluğu ve huzuru hangi duayla yakalayabilirim? Modern dünyanın karmaşası ve koşuşturmasının yoruculuğunda, bizi rahatlatacak ve huzura kavuşturacak hazinelerden biri; “Rabbimizin bize ikram ettiği nimetlerden razı olmamız ” diye ifade edilen “kanaat“tir. İkinci huzur hazinesi; Rabbimizin takdir ve ikramlarına şükür içerisinde olma hali, yani “teslimiyet“tir. Üçüncü ise, zamanı değerlendirme ve hikmet içerisinde hayata bakma ve doymak bilmeyen nefisten Rabbimize “sığınma“dır.

Bunu için Peygamber Efendimiz (sav)’in bize öğrettiği aşağıdaki duayı okumalıyız:

Allah’ım, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, sıkıntıdan ve kabir azabından Sana sığınırım. Allah’ım nefsime takva hasleti ver ve onu tezkiye et. Onu en iyi tezkiye edip temizleyen Sensin. Onun velisi ve sahibi Sensin. Allah’ım faydasız ilimden, titremeyen kalpten, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan Sana sığınırım

Huzur hazinelerini açacak olursak; modern dünyanın karmaşasında mutluluğu ve huzuru yakalamanın en önemli sırrı; zamanı ve anı değerlendirmektir. Geçmiş için hayıflanmamak, gelecek için endişeye düşmemek, nefes aldığımız anı en iyi şekilde değerlendirmek, en etkili mutluluk formülüdür. Ne yazık ki insanlar geçmiş için üzülerek stres ve depresyon hastalıklarından; gelecek için endişeye düşerek panik atak ve anksiyete rahatsızlıklarından muzdarip oluyorlar. Halbuki sufiler, ne de güzel öğüt veriyor:

Geçen geçmiştir, geçen için üzülmenin bir manası yoktur. Gelecek ise henüz gelmemiştir, gelip gelmeyeceği de belli değildir. Gelmeyen ve henüz gelip gelmeyeceği belli olmayan gelecek için üzülmenin de bir manası yoktur. Öyleyse insan, anı değerlendirmelidir. Bu da demek oluyor ki insan, her vakit içinde o vakitte işlenmesi en hayırlı olan şeyle derhal meşgul olur; Allah’ın rızası olan en güzel işle ilgilenir ve o vakit içerisinde kendisinden istenen görevi yerine getirir”

Rabbimiz Hz. Süleyman’a hitaben; kanaat, teslimiyet ve yaratılış amacını bize gösteren hikmeti kendisinden istemesini emrediyor. Modern dünyanın koşuşturmacasında bize de huzur ve mutluluk verecek teslimiyet, kanaat ve hikmeti Hz. Süleyman şu ayetle Rabbimizden diliyor.

Mutlu bir yaşam için dua

Kâle rabbiğ-firlî ve heb lî mülken lâ yenbağî liehadin min ba’dî

Anlamı: “Rabbim, dedi: Beni affet ve bana, benden sonra hiç kimseye nasip olmayan bir mülk ver”

Tavsiye Yazılar

Hakkında tılsımlı dualar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir