Home / DUA / Ramazanın 21. Günü Okunacak Yasin-i Şerif

Ramazanın 21. Günü Okunacak Yasin-i Şerif

Oruç, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Oruç tutmak sindirim sisteminin dinlenmesini sağlayarak, daha sağlıklı kalori yakmayı sağlar.

Sindirim sistemi sağlığı iyi olmayan kişilerde özellikle oruç, gıdaların enerjiye dönüştürülmesi ve yağ yakımına ciddi katkıda bulunur.

Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi, insan vücudundaki aç kalınca devreye giren, zayıf ve hastalıklı hücrelerin içindeki gereksiz parçacıkları yok etme programını keşfetti ve bu keşfiyle 2016 yılında 39. Nobel Tıp ödülünü aldı.
Ohsumi şöyle diyor:
“Üç günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu tetikliyor, vücut bağışıklık sistemi tamamen yenileniyor. Bu konuda Müslümanların orucu adeta bir yenilenme programı olarak karşımıza çıkıyor.”
Konunun tıbbî izahını yaptıktan sonra da şu hükme varıyor:
“Yılda bir ay kadar bir süre ara vermeden aç kalmanın harikulade bir tasarım olduğunu söyleyebilirim. İslam’ın hastalıkların tehlikesini otomatik olarak ortadan kaldıran bir sağlık programı var.”
Japon bilim adamı bu çalışmasıyla adeta Peygamberimizin (s.a.v.) “Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız.” (Heysemî, 203, III, 179.) hadis-i şerifini tıp ilminin verileriyle ispat etmiş oluyor.
Böylece oruç tutarsam sıhhatim bozulur diye düşünenlerin cehalet ve komiklikleri de kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

Dinimizde ibadetlerin yapılmasında niyetlerin çok büyük yeri vardır En büyük ibâdetlerden biri de Kur’an-ı Kerim okuma ibadetidir. Bunun için bir müslüman, ibadetlerin sevablarının kat kat olduğu Ramazan ayında, her gün ayrı ayrı niyyetlerle Yasin-i Şerif okumalıdır. Bu niyetlerle okunan Yâsin-i şerif, okuyan kimsenin feyzinin artmasına vesile olacağı gibi her derde deva olacağı da ümid edilir.

21. Gün Yasin-i Şerif mizanda sevaplarımızın, yapmış olduğumuz hayırların ağır gelmesine vesile olması niyetiyle olunur.

 

Hakkında tılsımlı dualar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir