Home / DUA / Red olunmayacak bir dua

Red olunmayacak bir dua

Duaların başına eklenmesi gereken ve red olunmayacak bir dua . Aşağıda sizler ile paylaşacağım ism-i şerif-in ve duaların okunmasını bizzat Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tavsiye etmiştir. Dua, müminin silahıdır. “Vermek istemeseydi, istemeyi vermezdi.” Yeter ki, biz İlahi Kanunlara uygun yaşayalım, istemesini bilelim, emanet olan bedenimize iyi bakalım, insanlık onuruna yakışır bir yaşam sürelim.

1.Dua

Subhâne rabbiyel aliyyil a’lel vehhâb.

Anlamı: Karşılıksız bolca veren, O Yüce ve (hatta) En Yüce olan Rabbim’i (bütün noksan sıfatlardan) tesbih ederim.

Fazileti: Nitekim iyas ibni Seleme ibni’l-Ekva’ (Radıyallahu Anhüma) babasının şöyle dediğini rivayet etmiştir:
Ben Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in duaya her başladığında mutlaka: “Subhâne rabbiyel aliyyil a’lel vehhâb”, diyerek başladığını işitim.

2. Dua

Es-elüke bismikel a’lel eazzil ecellil ekram.

Anlamı: Ey Allah’ım! Ben Senden o en yüce, o en izzetli, o en ulu ve o en cömert isminle istiyorum.

Fazileti: ibni Abbas (Radiyallahu Anhüma) şöyle anlatmıştır: Şüphesiz bir adam Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e: Ya Rasulüllah! Reddolunmayacak bir dua var mıdır? Deyince, Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
Evet (vardır). (Bunun için) sen dua edeceğin zaman): “Es-elüke bismikel a’lel eazzil ecellil ekram.” dersin diye buyurdu.

3. İsm-i Şerif

El-A’lâ

Anlamı : El-A’lâ, anıldığı hususta ötesi olmayan, ulaşılabilecek son nokta, en üst, en yüce, tek yücedir, “87.1 – Tesbih et Rabbının a’lâ ismine”. O zaman El-A’lâ olan Rab’da, Rablık hususunda daha ötesi olmayan en üst merciyi bize ifade etmektedir.

Fazileti: Bu ism-i şerifle Allah-u Te’ala’ya dua etmenin bir hususiyeti vardır. Zira Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dua etmeye başlarken sürekli okuduğu zikirde bu ism-i şerif de mevcuttur.

Her kim bu (ism-i Şerifi) (111 kere) zikretmeye devam ederse, Allah-u Te’ala o kişiyi başkasına muhtaç olmaktan korur, onu yüceltir, nusretiyle (yardımıyla) onu kuvvetlendirir ve lisanına hikmet ihsan eder. 

 

Hakkında tılsımlı dualar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.