Home / Kişisel Gelişim / Ölmeden önce uyanmak 1

Ölmeden önce uyanmak 1

İnsanoğlu, biraz düşünse bu dünyada yaşadıklarının ne kadar gelip geçici olduğu her şeyin su gibi akıp geçtiğini çok kolay idrak edebilir. Sahip olmak için verdiğimiz sayısız istek ve arzularımızın sahip olduktan sonra bizi gerçek mutluluğa ulaştırmadığını görürüz. Mücadelemiz bir sonraki istek ve arzularımızı gerçekleştirmek üzere devam eder durur. Maalesef, insanoğlunun çoğu, bu dünyada yaratılış gayesini bir türlü kavrayamadan, daha kendini tanıyamadan geçip gidiyor. Bu dünyada adeta ölü olarak yaşıyoruz, öldükten sonra uyanıyoruz fakat bu noktada iş işten geçmiş oluyor. Peki, ölmeden önce uyanmak nasıl olacak? Bu dünyadaki geçici yaşamımızı nasıl uyanık olarak sürdürebilir, ölmeden önce nasıl uyanabiliriz?

Rüya aleminde yaşıyoruz

İnsanlar, genelde 40’lı, 50’li yaşlardan sonra bir arayış içerisine giriyor. İyi bir üniversitede okumak için genellikle çocukluk yıllarından çalışılmaya başlanıyor. En güzel yıllar bu uğurda heba oluyor. İyi bir üniversite kazanılıyor, bir sonraki hedef iyi bir iş, sonra iyi bir eş, iyi bir ev, iyi bir araba derken çocuk oluyor. Çocuk olduktan sonra kısır döngü başa dönüyor. İnsan, tabi ki her şeyin en iyisine sahip olmak için mücadele edecek. Ama, bu dünyada ki maddi zenginlikler, gerçek hedefine ulaşmak için bir araç olmalı, hedef Yaratılış gayesine uygun, ilahi kanunlara uygun bir yaşam sürmek olmalı.

Maddi anlamda her şeyin en iyisini yapmak, en iyisine sahip olmak için mücadele devam ediyor. Akşamları, diziler, filimler, maçlar seyrederek geçiyor. Hafta sonları genelde, arkadaş toplantıları, AVM gezmeleri ile geçiyor. Bu süreçte insan, kendini geliştirmek için maalesef bir çaba içerisinde olmuyor.

Bu süreçte insan, belki her şeyin en iyisine sahip oluyor ama bir türlü gerçek huzuru yakalayamıyor. Yaş geliyor, 50’lere, 60’lara. Bu yaştan sonra başlıyor arayışlara, kişisel gelişim kitapları okumaya, eğitimlere gitmeye, seminerlere katılmaya. Ama, tuzaklar burada da devam ediyor. Bazıları kendisine doğru yolu gösterecek doğru insanlarla karşılaşıyor, bazıları da tuzaklara düşüp heba olup bu dünyadan gidiyor. Bu yaşlara kadar aklını kiraya veren, düşünme, tefekkür zahmetinde bulunmayan insan genelde, bu yaşlarda da beynini çalıştırmıyor, aklını kiraya vermeye devam ediyor. Gerçek huzuru yakalamak için çıktığı bu kişisel gelişim yollarında ya ateistlerin ya da şarlatanların tuzağına düşüyor. O nedenle, kişisel gelişim adına çıkılan bu arayış, farkındalık, uyanış yolundaki tuzaklara düşmemek için çok dikkatli olunmalı.

50li, 60’lı yaşlardan sonra arayış içine girip, doğru insanlar ile karşılaşıp, kendilerini doğru yolda huzura erdiren kişilerin çoğu da maalesef, çocuklarını, çevrelerini de uyandırmak için bir çaba içine girmiyor.

Ölmeden önce uyanmak

Uyanış yolunda ilk yapmamız gereken fiziksel olarak sağlıklı bir yaşam sürmek olmalıdır. Bağırsaklarımız 2. beynimiz, yediklerimiz, içtiklerimiz, beynimizi doğrudan etkiliyor. Beynimiz düzgün çalışmayınca sağlıklı düşünemiyoruz ruhsal olarak gelişim kaydetmek pek mümkün olmuyor. Bu yazımızda, sizlerle şunu yerseniz bunu içerseniz gibi sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler paylaşmayacağız. bununla ilgili çok sayıda yazımız sitemizde mevcut. Amacımız sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulamak. Kişinin kendi bedenini tanıyarak, onun ihtiyaçlarına uygun sağlıklı beslenme yollarını araştırıp öğrenmesi, uyanış yolculuğunda kendine yapacağı en önemli yatırımdır.

Herkesin bedeni, genetik yapısı birbirinden farklı. Bazı gıdalar bazı insanlara çok faydalı olurken bazılarına fayda vermeyebilir hatta zararlı olabilir. Öncelikle, bedenimizi tanımalı, ihtiyaçlarını tespit etmeliyiz. Sonrasında, vaktimizi diziler, eğlence programları vs şeyler ile geçirmek yerine sağlıklı beslenme yollarının anlatıldığı programları seyrederek geçirmeliyiz. Bu konuda internetten araştırmalı, kitaplar okumalı, okuduklarımızı, izlediklerimizi farklı kaynaklardan teyit etmeliyiz. Sağlıklı beslenme önemli, okuduklarımızın doğruluğundan, güvenilirliğinden emin olmalıyız. Buna göre beslenme programımızı şekillendirmeliyiz.

Ne yediğimiz, içtiğimiz kadar bunların kalitesi, organik olması da çok önemlidir. Ayrıca, öğrendiklerimizi kendimize saklamalı, çocuklarımıza öğretmeli, çevremizdeki insanlarla paylaşmalıyız.

Tavsiye Yazılar

Ölmeden önce uyanmak , başlıklı bu yazımız seri halinde devam edecek, bizi takip edip yazılarımızı çevrenizdeki insanlar ile paylaşmanızı tavsiye ederiz.

 

Hakkında tılsımlı dualar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir